BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

Schrack Seconet Yenilenen Lujniki Stadyumu’nda Yerini Alıyor

[kutusatir=4514]

Schrack Seconet, firmanın Integral IP ürün grubuyla Lujniki Stadyumun’da çözümleriyle yer alıyor.


Moskova’nın simgelerinden biri olan efsanevi stadyum 1956 yılında 78.360 seyirci kapasitesi ile hizmete açılmıştı. Uzun yıllar boyunca başta Rusya Futbol Milli takımı maçları olmak üzere çok sayıda müsabakaya ev sahipliği yapmış olan Lujniki Stadyum’unda 2018 Dünya Kupası’nda final müsabakası dahil toplam 7 maç oynanacak. Rusya’da yapılmakta olan 2018 Dünya Kupası 13 farklı şehirdeki stadyumlarda oynanıyor.

Bu stadyumların 10’u yeni inşa edilen stadyumlarken Lujniki stadyumunun da içinde bulunduğu 3 stadyum restore edilerek Dünya Kupası’na hazırlandı.

[kutusatir=4515]

%100 yedeklilik özelliğine sahip 16 adet 14 looplu yangın algılama panelinin network edilmesi ile kurulan sistemde yaklaşık 12 bin adet multi sensör detektör, 4.500 adet modül, 40 adet hava örnekleme sistemi kullanılmıştır.

Yenilenmesi tamamlanan Lujniki Stadyumu 300 bedensel engelli koltuğu, 2.000 VIP koltuğu ve 2.000 medya mensubu koltuğu dahil toplam 81.000 seyirci kapasitesine sahiptir. Bu renovasyon dahilinde 81 bin metrekare olan tribün hacmi 166 bin metrekareye çıkarılmış ve kafeterya, restoran ve alışveriş  merkezi gibi sosyal alanlara da yer verilmiştir. Stadyumun yangın algılama sistemi yenilenirken, bedensel engelli tuvaletlerine acil çağrı sistemi kurulmuştur.

Sistemler seçilirken hem en son teknoloji hem de kurulum ve kullanım kolaylığı ile hizmet kalitesine çok önem verilmiştir. Stadyumda, Avrupa’nın en önemli yangın algılama sistemi üreticilerinden biri olan Schrack Seconet firmasının Integral IP ürün grubu tercih edilmiştir.

%100 yedeklilik özelliğine sahip 16 adet 14 looplu yangın algılama panelinin network edilmesi ile kurulan sistemde yaklaşık 12 bin adet multi sensör detektör, 4.500 adet modül ve 40 adet hava örnekleme sistemi kullanılmıştır.

[kutusatir=4516]


Yangın algılama panelinin EN 12094 sertifikasına sahip olması stadyum genelindeki 111 söndürme zonunda mevcut panel üzerinden kontrol edilip yönetilmesine olanak sağlamıştır. Sistem maksimum güvenliği sağlamak için yedekli olarak çalışan 2 farklı noktadaki grafik izleme yazılımı üzerinden izlenip yönetilmektedir. Ayrıca yangın algılama sistemi OPC üzerinden bina otomasyon sistemi ile entegre edilmiştir.

Acil çağrı sistemi kapsamında 147 engelli tuvaletine ipli çağrı butonu ve sesli iletişim ünitesi konulmuştur. 2 farklı lokasyona yerleştirilmiş hemşire konsolu üzerinden bütün çağrılar takip edilmekte olup müdahale öncesi sesli iletişime geçilebiliyor.