BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

Maxlogic Giriş / Çıkış (I/O) Modülleri

[kutusatir=4525]

Maxlogic Giriş/Çıkış (I/O) Modülleri sebep sonuç senaryolarında çalışacak şekilde programlanabilen, bu sayede yangın otomasyonu fırsatı sunan VIP haberleşme protokolü ile üstün çalışma performanslı ürünler olarak kullanıcılara birçok avantaj sunuyor.

Yangın algılama sistemleri binalarda can ve mal güvenliğinin sağlanması, erken teşhis ve müdahalelerin hızlıca yerine getirilmesi ve tahliyenin doğru şekilde gerçekleştirilmesi adına büyük önem taşıyor. Yangın algılama sistemleri sayesinde, olası yangın tehlikesine karşı nasıl önlemler geliştirileceği ve bu önlemler ışığında programlanan yangın otomasyonu kapsamında binanın bütün mekanik ve elektriksel donanımının izleme ve kontrolü giriş çıkış modülleri ile gerçekleştirilebilmektedir. Maxlogic Giriş/Çıkış (I/O) Modülleri sebep sonuç senaryolarında çalışacak şekilde programlanabilen, bu sayede yangın otomasyonu fırsatı sunan VIP haberleşme protokolü ile üstün çalışma performanslı ürünlerdir. Bu ürünler; EN 54-17 ve EN 54-18 standardına uygun şekilde üretilmektedir. Kısa devre izolatörlü model seçeneği de sunan, raylı sistem kolaylığı ile basit montaj özelliği bulunan bu ürünlerde “sistem devrede”, “aktivasyon”, “hata” ve “haberleşme” durumları için LED göstergeler yer almaktadır.

• 2/1 I/O modülü ile 2 adet bölge izleme girişi, 1 adet siren çıkış seçeneği veya 2 adet kuru kontak izleme girişi ve 1 adet kuru kontak röle çıkışı seçeneği
• 4/2 I/O modülü ile 4 adet kuru kontak izleme girişi ve 2 adet kuru kontak röle çıkışı seçeneği sisteme dahil edilmiş olur.

Kuru Kontak Giriş / Çıkış Modülleri Sebep sonuç senaryosunda çalışacak şekilde programlanabilen bu modüller enerjisini çevrimden almaktadır.

Kontak izleme girişleri ile istenen çevre sistemler izlenebilmekte, röle çıkışlarıyla da istenen çevre sistemler komuta edilebilmektedir. Yangın otomasyonu dâhilinde çeşitli senaryolara uygun aksiyon alımını kolaylaştıran bu ürünlerde kontak izleme girişleri, çevre sistemlerin harici kuru kontak (gerilimsiz) röle çıkışını izlemek için kullanılmaktadır. Kontak normalde açık ve normalde kapalı çalışma özelliğine sahiptir. Kontak durumunun değişmesi halinde santralin algılayacağı olay türü kullanıcı tarafından önceden belirlenebilmektedir.

Maksimum 30V DC, 1A’lik akıma dayanabilen çift kutuplu kuru kontak (gerilimsiz) röle çıkışı normalde açık ve normalde kapalı kontak konumlarına sahiptir. Kullanıcının belirlediği olay türüne göre çıkış vermek üzere ayarlanabilmektedir. SCI özelliğine sahip modellerde, dâhili kısa devre izolatörü sayesinde hata oluşabilecek kısa devre durumlarında hattı izole etmek mümkündür.

Örneğin, yangın algılaması gerçekleştiğinde, asansörlerin zemin kata çekilmesi veya havalandırma sisteminin kapatılması gibi kontrol durumlarının oluşabilmesi sağlanmaktadır.

Enerjili Giriş / Çıkış Modülleri 18V – 30V DC’lik harici besleme kaynağına ihtiyaç duyan bu modüller besleme hatası durumlarına karşı izlenebilmektedir.

Sebep sonuç senaryosunda çalışacak şekilde programlanabilen modüllerde; bölge izleme girişleri, konvansiyonel dedektör ve butonların izlenebilmesi için kullanılmaktadır.

Yine giriş modülündeki değişimde santralin algılayacağı olay türü kullanıcı tarafından belirlenebilmektedir. Bölge izleme girişlerine; yangın, tahliye, hata, ön alarm, teknik alarm, teknik hata, ikaz, güvenlik, anons sistemi aktif, telefon aktif, analog olay, dahili olay, bilgi şeklinde on üç ayrı olay türünden herhangi birisi atanabilmektedir.

Ataması yapılmamış bölge girişleri “yangın” uyarısına ayarlıdır. 24V DC 500mA’lik siren çıkışı yangın otomasyonu dahilinde istenildiği şekilde aktif edilebilmekte, kullanıcının belirlediği olay türüne göre çıkış vermek üzere ayarlanabilmektedir.

SCI özelliğine sahip modellerde, dahili kısa devre izolatörü sayesinde hata durumlarında hattı izole edilebilmektedir.