BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

CCTV Kameraları Artık Bir Kameradan Daha Fazlasını Sunuyor

[kutusatir=4496]

Günümüzde her elektronik eşya gibi güvenlik kameraları da akıllandıkça; sistemden daha fazla verim alıp kullanıcı hatalarını ve zaman kayıplarını önemli ölçüde azaltıyor.

Video teknolojilerindeki pazar ihtiyaçlarına bağlı olarak yaşanan hızlı gelişimler sayesinde, CCTV kameraları artık bir kameradan daha fazlasını sunabiliyor. Giderek artan pazar rekabeti, değişen güvenlik ihtiyaçları, kötü niyetlilerin elindeki teknolojiler ve yatırımcıların beklentileri. Artık bir CCTV kamerasının standart görevlerini yerine getirmesi yeterli bulunmuyor.

Bu konuda düzenli olarak Ar-Ge yatırım çalışmaların sürdüren ALMANYA merkezli GRUNDIG SECURITY, 2018 yılında yeni geliştirmelere giderek piyasaya sürdüğü çözüm portföyünde günümüzün popüler ifadesiyle “akıllı” ürünlere daha çok yer veriyor.

Yeni portföyde insan sayma ve ısı yoğunluk haritası gibi karmaşık algoritmalara ihtiyaç duyan gelişmiş video analizleri bünyesinde gömülü olarak bulunduran Panoramik lensli 360’ (FishEye) IP kamera bunlardan biri. Bu ürün ile bir mağazada hem güvenlik amaçlı video gözetimi yapılabileceği gibi 4 farklı açıdan 4 farklı kamera görüntüsü alınıp, 4 farklı kanalda izleme ve kayıt yapılabiliyor.

[kutusol=4497] Üzerindeki gömülü video analizler sayesinde temel kayıt ve izleme yeteneklerinin yanı sıra mağazaya giren kişilerin sayılmasını ya da mağazanın içindeki insanların ilgi duyup yöneldikleri alanları ısı haritası (Heat Map) ile analiz edilebiliyor. Bu durumda bir kamera ile mağazanızda hem güvenlik ihtiyacınızı karşılayabiliyor hem de günlük müşteri davranış analizlerini bir arada yapabiliyorsunuz. Artık CCTV sistemi yalnızca geriye dönük video kaydına başvurulmanın ötesinde her an ihtiyaç duyulacak verileri sunabilen daha kullanışlı bir yatırım haline gelmektedir. Bu da CCTV için harcanacak bütçelerin çok daha ekonomik kalmasını ve faydalı olmasını sağlamış oluyor.

GRUNDIG, diğer yeni 8MP Bullet Ip kamerası ile hem 4K-UHD çözünürlüğü, hem geliştirilmiş dijital video iyileştirmelerini, hem de birçok üst düzey video analizini bir arada sunmayı başarıyor.
• Sınır İhlali Analizi (Line Crossing Detection)
• Alan İhlali Analizi (Intrusion Detection)
• Unutulan Bagaj Analizi (Unattended Baggage)
• Kayıp Obje Analizi (Object Removal)
• İnsan Yüzü Algılama (Face Detection)

Bir diğer özel ürün çalışması da günümüzün popüler işlerinden olan Plaka Tanıma (LPR) analizidir. Bu konuda GRUNDIG yeni Bullet kamerasında; Onaylı Liste (White List), Yasaklı Liste (Black List) gibi işlevleri kamera içinde gömülü çalışan LPR video analiz fonksiyonu çözümlemeyi sunuyor. Bu sayede genel bir CCTV sistemi planlarken projenin otopark alanları için sadece LPR fonksiyonlu bir kamera planlamanız yeterli olacaktır. Diğer çözüm önerilerinde sunulan yazılım lisansı, analiz sunucusu gibi ek maliyetlerin zorunluluğu da ortadan kalkmış oluyor.


Günümüzde her elektronik eşya gibi güvenlik kameraları da akıllandıkça; sistemden daha fazla verim alabilmemizin yanı sıra kullanıcı hatalarını ve zaman kayıplarını da önemli ölçüde azaltabiliyoruz. Bu sayede günlük hayatımızın içinde daha fazla yer almaya başladılar.