BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

Bosch Termoteknik Yoğuşmalı Kombi Teknolojisini Anlatıyor

[kutusatir=4528]

Bosch Termoteknik, ErP yasasından sonra yoğuşma teknolojisi hakkında merak edilen soruları yanıtlıyor.

Bu yıl Nisan ayında yürürlüğe giren ErP yönetmeliği ile birlikte konvansiyonel olarak nitelendirilen cihazlar üretilemeyecek. Bu sayede hem yüksek tasarruflu yoğuşmalı hem de güvenli ve çevreye duyarlı ürünler ön plana çıkacak. Bosch Termoteknik ErP yönetmeliğine uygun olarak tüm hazırlıkları tamamladığı açıkladı.

Bosch Termoteknik Türkiye, Ortadoğu ve Kafkasya Satış Genel Müdürü Zafer Polat, “Yoğuşmalı kombi kullanımının teşvik edilmesi, kullanıcıların bu konuda bilinçlendirilmesi konusunda çalışmalarımız uzun süreden beri devam ediyor.
Tüm bu çalışmalarımızın ve emeklerimizin karşılığı olarak, İngiliz BRG Building Solutions firması tarafından 2017 yılında Avrupa ısıtıcı pazarına ilişkin olarak yayımlanan rapora göre; Bosch Termoteknik olarak yoğuşmalı kombi kategorisinde Bosch ve Buderus markalarımız ile ısıtma, soğutma ve havalandırma pazarında lider konumundayız.

Bosch markası kombilerimiz ile birinci olurken, Buderus markamız da ikincilikle onu takip etti. Bu bizim için çok önemli bir başarı ve sektöre yön veren bir firma olduğumuzun da önemli bir göstergesidir” dedi.

1895’den bugüne kadar edindiği tecrübeler ışığında ‘yoğuşma teknolojisinin mucidi’ Bosch, kaliteden ödün vermeden tasarruflu ürünler sunuyor. Bosch yoğuşmalı kombilerde bulunan tam modülasyonlu fan, mekânın ısı ihtiyacına göre hızını otomatik olarak artırıyor ya da azaltıyor. Bu sayede yanma verimi ile birlikte cihaz verimi de artıyor.

Yoğuşmalı Kombilerin Tasarımları Fark Yaratıyor
Isıtma cihazlarında yoğuşma teknolojisinden faydalanılırken farklı endüstriyel tasarımlar kullanılabilmektedir. Yoğuşma teknolojisinden yararlanabilmek için kullanılan yöntemlerden birisi kombinin yanma gövdesinin tamamının yoğuşmaya uygun olarak tasarlanmasıdır. Bu tasarımın avantajı kompakt cihaz yapısı ve nispeten daha yüksek işletim verimidir.

Yoğuşma ekonomizörüne sahip klasik yanma odalı tasarımda ise, kombinin içerisinde baca gazı hattı üzerinde konumlanmış bir yoğuşma ekonomizöründen faydalanılabilmektedir. İlk olarak yatırım maliyetinde avantaj sağlamakla birlikte, verim değeri bahsedilen ilk tasarıma kıyasla daha düşük gerçekleşebilmektedir.

Kombi Seçiminde Sezonsal Verim Değerine Dikkat
Bosch, yoğuşmalı kombi seçimini yaparken öncelikle cihazın sezonsal verim değerlerine bakılmasını ve cihazın ısıtma işletiminde oda sıcaklığına göre modülasyonlu işletim yapabilmesine dikkat edilip, buna uygun modülasyonlu oda kumandalarıyla donatılmasını tavsiye ediyor.

Böylelikle enerji tüketimininde çok yüksek paya sahip ısıtma işletimi en verimli şekilde gerçekleştirilebilir. Bu nendenle tüm yoğuşmalı kombilerde ileri teknoloji ürünü hassas oda sıcaklığı kontrolü sağlayan modülasyonlu oda kumandalarının kullanımı öneriliyor.

AB ülkelerinde aşamalı olarak uygulanmaya konulan ErP “Enerji ilişkili Ürünler” direktifi ülkemizde de 21 Nisan 2018 tarihinde yayınlandı. ErP (Energy-related Products), “Enerji ilişkili Ürünler” anlamına gelen kısaltmaya sahip direktifin en büyük etkisi konvansiyonel -yoğuşmalı olmayan- hermetik tipte kombilerin üretim/ithalatının durdurulması olarak bilinse de kapsamı bununla sınırlı değildir.

Avrupa Birliğine üye ülkelerde yürürlükte olup, bir takım yasal yaptırımları tanımlayan bu direktifin LOT1 ve LOT2 ürün gruplarını etkileyen tebliğleri Resmi Gazete’de yayınlanmış ve 21 Nisan 2018 itibari ile ülkemizde yürürlüğe girmiştir. Bu direktif, 2020 yılı için Avrupa Birliği hedefi olan %20 oranında yenilenebilir enerji kullanımının arttırılması, %20 oranında fosil enerji kaynak tüketiminin ve sera gazı emisyonlarının azaltılması hedeflerine hizmet eder.

Ancak bu yasak mevcut hâlihazırda kullanılan hermetik konvansiyonel cihazları kapsamayacak. Mevcut kullanılan kombiler kullanılmaya devam edecek.

Yeni Yapılar, Modern Yaşam Alanları İçin Dizayn Ödüllü
Condens 7000i W
Ön kapağı tamamen dayanıklı ve kırılmaz camdan yapılan Condens 7000i Yoğuşmalı kombi modern tasarımı ile dikkat çekiyor. Condens 7000i W uygun boyutları sayesinde çok az yer kaplıyor. Siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı renk seçeneğiyle, dünyanın prestijli tasarım ödülü Reddot’ın da sahibi olmasıyla dikkat çekiyor.

Ct100 Oda Kumandası İle Uzaktan Kontrol
Condens 7000i w Yoğuşmalı Kombiler, hem oda sıcaklığı hem de dış hava sıcaklığına göre ayarlanabilen CT100 akıllı oda kumandası ile kullanılabiliyor. Bu kumandanın en dikkat çekici özelliği, mobil telefona ya da tablete yüklenen bir uygulama ile kombiyi, istenilen yerden istenilen anda açıp kapatabilmesi.

Bu uygulama sayesinde ev ya da işyerlerindeki Condens 7000i w, kilometrelerce uzaktan bile istenilen ortam sıcaklığına ayarlanabiliyor.

Böylece, ısıtma sezonu boyunca gerekli olan ısıtma ihtiyacı kadar ısı üretilirken, hem yakıt tasarrufu hem de ısınma konforu bir arada sağlanıyor.