BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

“BIM” SAYESİNDE BİNALAR VE ALTYAPILAR DAHA VERİMLİ BİR ŞEKİLDE PLANLANIYOR

Schneider Electric, tasarımcılara sağladığı kolaylıklara bir yenisini daha ekledi. BIM süreçlerini kullanarak çalışma yapan firmalar, tasarımlarında Schneider Electric ürünlerini kullanabiliyorlar. Bunun yanı sıra Schneider Electric, BIM konusunda ürünleri ile ilgili teknik destek de sunuyor.

[kutusol=4458] Bu iş birliğini dijitalleşme alanındaki önemli atılımlarından biri olarak değerlendiren Schneider Electric Proje Geliştirme Mühendislerinden Serkan Zafer, “Tüm iş süreçlerinin dijitalleştiği bir dönemde yaşıyoruz. Bu dönemde dijitalleşmeye verilebilecek güzel örneklerden biri de BIM. Tasarım sektöründe büyük bir hızla yükselen BIM süreçlerinde ürünlerimizi kullanıcılara sunarak, onlara tasarımlarında avantajlar sağlamayı ve destek vermeyi amaçlıyoruz.” dedi.

Bım İle Kapsamlı Proje Üretimi
BIM (Yapı Bilgi Modellemesi); mimari, mühendislik ve inşaat sektöründe bulunan paydaşları bir araya getiriyor.

BIM sayesinde binaları ve altyapıyı daha verimli bir şekilde planlamak, tasarlamak, inşa etmek ve yönetmek için fikir ve araçlarla donatılmış akıllı bir 3 boyutlu model yaratmak mümkün. BIM, tüm disiplinler ile eşzamanlı olarak çalışılabilen akıllı bir 3 boyutlu model içerisine parametrik verilerin işlenmesi ile oluşturuluyor. Bu veriler ihtiyaçlara yönelik olarak izlenebiliyor, işlenebiliyor ve farklı aşamalarda kullanılabiliyor.

En Çok Tercih Edilen BIM Programı; Revit
Ülkemizde en yaygın olarak tercih edilen BIM yazılımı Autodesk tarafından geliştirilmiş olan Revit. Autocad yazılımında yapılan çalışmalar vektör tabanlı iken Revit yazılımında yerleştirilen nesneler parametrik veri barındıran,

3 boyutlu model tabanlı oluyor. Bu dosyalara da “Familya” (family) adı veriliyor. Familyalar, tasarım firmalarınca oluşturuluyor ya da hazır olarak başka şirketlerden alınabiliyor.