BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

BORSAN GRUP, BÜYÜK YATIRIMLARINA DEVAM EDİYOR

[kutusol=4419] Ülke genelinde zor bir 2017 yılı geçirilmesine rağmen yatırımlarını sürdüren Borsan Grup, fabrika yatırımlarını tamamladı ve Gebze ile İtalya – Milano’da bulunan tesisler Samsun’a taşındı. 5 fabrikanın artık tek ilde olmasıyla büyük operasyonel avantaj sağlandığını belirten Borsan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez, “Mobilya, bakır kablo, alüminyum kablo, özel tasarım zayıf akım kablo, elektrik malzemeleri ve LED aydınlatma ürünleri üretimi yapan fabrikalarımızın tamamı Samsun’da. Bu bize maddi  açıdan karlılıktan manevi   anlamda büyük gurur yaşatıyor” dedi.
“Ürünlerimiz 4 Kıtada 75 Ülkede Satışta”
LED ve zayıf akım kablo ürün gruplarında mevcut ürünlerin iyileştirilmesinin yanı sıra yeni ürünler üzerinde de çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü kaydeden Ölmez, “Aralık ayında satışına başlanan LED ürün grubunu bu yıl içinde 4 kıtada 75 ülkede de satışa sunduk.  Müşteri memnuniyetine bizzat ben de tanık oldum. Fuarlarda aldığım olumlu yansımalar beni de heyecanlandırdı” dedi.

“Üretimimizin Yüzde 50’sini İhraç Ediyoruz”
Geçen yıl büyüme ve ürün çeşitliliği çalışmaları odaklı geçtiğini belirten Ölmez, açıklamasını şunları söyledi: “2017’de ciro anlamında yüzde 35’lik bir büyüme gerçekleştirdik. Ancak buna gerçek bir büyüme diyemeyiz. Cirodaki büyüme, miktar bazında değil, hammadde fiyatlarının yükselmesi ve döviz kurlarındaki artışın etkisiyle olmuştur. Ancak, bizim için cirodan daha da önemlisi kârlılık oranlarıdır. Kârlılık açısından 2017’nin verimli bir yıl olduğunu söyleyemeyiz. Maalesef bu tüm sanayi sektörünün son yıllardaki ortak problemiydi… Buradan yola çıkarak farklı ürün gruplarına yönelme nedenimizi kârlılığımızı artırmak olarak açıklayabiliriz. İhracat anlamında Borsan Grup olarak bir önceki yıla göre ciddi bir artış sağladık. Üretimimizin yüzde 50’sini ihraç ediyoruz. 2017 yılında tamamladığımız yatırımlarımızın meyvelerini 2018 yılında toplamaya başlayacağız. Yurtdışı pazarlarında özellikle zayıf akım, alüminyum ve bakır kablo ürünlerimizle büyümek istiyoruz. İç pazardaysa LED ürün grubumuzla büyümemizi sürdüreceğiz. Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarımızın yanı sıra pazar ihtiyacı odaklı üretim ve satışlar gerçekleştireceğiz.”

“Gelecekteki Yöneticilerimizi Kendimiz Yetiştiriyoruz”
Borsan Grup temellerinin 1984 yılında atıldığını ve geçen 34 yıl içerisinde 5’i yurtdışında olmak üzere 15 şirketten oluşan ve birbirinden farklı alanlarda faaliyet gösteren işletmelerde 2 bin 200 kişinin istihdam edildiğini hatırlatan Ölmez, “3 K Projesi”ne 2008 yılında kurumsallaşma süreci kapsamında start verildiğini belirtti. “Kurumsallaşma süreci için danışmanlık aldığımız şirketle ‘kendi yöneticilerimizi kendimiz yetiştirelim’ kararı aldık. Ticari anlamda birkaç sene kaybetmemize neden olacak olsa da, kurum kültürümüzü benimsemiş, işimizi en doğru bilen bir yönetim ekibine sahip olmak grubumuzun geleceği için çok daha önemliydi. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi ile yaptığımız protokolle gençleri eğitimlerinin sonunda istihdam etmeye başladık. Hem öğrenci hem üniversite hem de bizlerin kazandığı bu sisteme de ‘3K Projesi’ adını verdik. Projemiz YÖK tarafından da kabul gördü ve proje kapsamında birlikte çalışmaya başladığımız öğrenci arkadaşlarımız hala bünyemizde ve hem kendi hem de grubumuzun geleceğini hazırlıyorlar” dedi.