BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

SIEMENS DEĞİŞKEN HIZ SÜRÜCÜLERİ İLE YÜZDE 70’E VARAN ENERJİ VERİMLİLİĞİ SAĞLIYOR

[kutusol=4248] Türkiye’de elektrifikasyon, otomasyon ve dijitalizasyon konularına odaklanarak topluma ve ekonomiye fayda sağlamak için hizmet veren Siemens Türkiye, son üç yılda 700’e yakın enerji verimliliği projesi gerçekleştirdi. Bu projelerde 180 milyon TL’lik toplam enerji tasarrufu sağlandı. Bu tasarruf miktarı, 700 bin ton daha az karbondioksit emisyonu ve 210 bin ağaç dikimine eşdeğer katkı anlamına geliyor.

Siemens Enerji Verimliliği Ekibi, işletmelerin tüketim kaynaklarını detaylı bir şekilde analiz ederek tüm potansiyel enerji tasarrufu projelerinin sağlayacağı faydayı ortaya koyuyor. Etüt çalışmasının ardından, hayata geçirilen projelerin enerji tüketimlerini otomasyon ve yazılım çözümleriyle ölçüyor, izliyor ve uygulama kurulumunu yönetiyor. Siemens’in sistem tasarımı, kurulumu, devreye alma ve bakım konularındaki uzmanlığı, enerji verimliliği çözümlerinin hayata geçirilmesi sırasındaki problemleri ortadan kaldırarak yatırımların toplam sahip olma maliyetini azaltıyor.

Sahadaki verileri gerçek zamanlı ve doğru bir şekilde ölçmek ve izlemek, sorunlu alanları tespit ederek hızlı geri ödeme fırsatlarını ortaya koymak anlamına geliyor. Siemens’in enerji yönetim sistemleri, düşük maliyetli çözümler kullanılarak enerji harcamalarını yüzde 10’a varan oranlarda azaltabiliyor. Siemens, ENIPE 2018’de Sentron enerji ölçüm cihazlarının enerji verimliliğine etkisini demo setler ve örnek simülasyonlar ile sergiledi. Doğru şekilde tasarlanmış değişken hız sürücü sistemleri, uygulamaya bağlı olarak, enerji tüketimini yüzde 20 ila 70 oranında azaltabiliyor. Siemens Değişken Hız Sürücüleri, enerji yönetimi sistemlerine kolayca entegre edilebilen, değişken tarifeye göre dinamik yük yönetimi ile güç talebinin azaltılmasına yardımcı olarak önemli ekonomik fayda sağlayabilen, ileri teknolojiye sahip özellikleri ile ENIPE 2018’de ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Bina işletmecileri, tesislerinde HVAC, yangın, güvenlik ve aydınlatma gibi farklı sistemler arasında daha fazla etkileşim talep ediyor. Bu talepleri başarılı bir şekilde karşılayan Siemens bina otomasyonu kullanımıyla yüzde 30’a varan enerji tasarrufu sağlamanın yanı sıra sistemlerin birbirleri ile etkileşimi sayesinde birçok fayda elde edilebiliyor. Bir tesisteki potansiyel enerji verimliliğinin yüzde 80’e varan oranda otomasyon sistemleri ile gerçekleşebileceğini vurgulayan Siemens, gerçekleştirdiği otomasyon uygulamaları ile sektörde farkını ortaya koyuyor. Enerji üretiminin yeterli olmadığı bölgelerde ya da elektrik fiyatlarının yüksek olduğu zamanlarda sürekli ve sürdürülebilir bir güç kaynağı sağlamaya olanak tanıyan, modüler bir sabit enerji depolama sistemi Siestorage, ENIPE 2018’de yerini aldı. Lityum-ion pil teknolojisine dayalı bir teknoloji olan Siestorage modüler tasarımı sayesinde 100 kW’tan 20MW’a kadar enerjiyi depolayabiliyor.