BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

OTELLERDE KAMERA GÜVENLİK SİSTEMLERİ

[kutusag=4231] Yılda 30 Milyon turisti ağırlayan Türk turizm sektörü hiç şüphesiz ki ekonomimizin can damarlarından biri. Ülkemizin çevresinde artan güvenlik riskleri ve tehditler yurtiçinde de bir takım risklerin artmasına neden oluyor. Dolayısı ile otellerimizde kullanılan güvenlik sistemlerinin de çalışırlığı ve etkinliği önem kazanmıştır.
Otellerde en sık karşılaşılan güvenlik risklerini hırsızlık, çocuk kaçırma, odadan demirbaş çalınması, çanta/valiz hırsızlığı, yolsuzluk, mahremiyetin ihlali, personele yönelik tehditler ve terör tehdidi olarak sıralayabiliriz.
Bu istenmeyen olayların yaşanması durumunda ölüm, yaralanma, yıkım, itibar kaybı, finansal zarar, bölge ve ülke turizminin olumsuz etkilenmesi gibi sonuçlar oluşabilmektedir. Dolayısı ile otellerde kullanılacak güvenlik sistem ve teknolojilerini  profesyonel ekiplerle seçmek, tasarlamak, yönetmek ve işletmek gerekmektedir.
Kullanılan elektronik güvenlik sistemleri arasında kuşkusuz en önemli ve etkin teknolojilerden biri Kamera Güvenlik Sistemidir. Doğru tasarlanmış bir kamera güvenlik sistemi; tehditlerin önlenmesinde, adli olayların çözülmesinde, iş güvenliğinin sağlanmasında, verimin ve hizmet kalitesinin arttırılmasında kullanılabilecektir. Kamera güvenlik sistemlerinin otelin farklı bölgelerinde etkin bir şekilde nasıl kullanılabileceğini aşağıda yer alıyor.
Araç Giriş&Çıkışı:
Özellikle artan terör tehdidi sebebiyle tesise giren araçların altının yüksek çözünürlüklü özel kameralar ile fotoğrafının oluşturulması, operatörün şüpheli bir paket tespit etmemesi durumunda aracın tesis içine alınması sağlanmalıdır. Araçaltı görüntüsü, plaka tanıma kamerası ve aracın ve şoförün eşgalini saklayacak ayrı bir kameranın görüntüsü ile birlikte aynı veritabanında eşleştirilerek saklanmalıdır.

Otopark:
Günümüzde hızla ilerleyen akıllı otopark teknolojileri ile otoparkta boş alan bulmak, parkettiğiniz yeri görüntülemek ve en kısa sürede aracınıza nasıl ulaşacağınızı görüntülemek mümkün olmaktadır. Yönlendirme lambaları ve bilgilendirme kioskları ile otel müşterileri ve çalışanları için araçlarını park etmek ve park ettiği yere ulaşmak kolaylaşmıştır. Bunun yanısıra dolu boş analizi sensör yerine kamera ile yapılarak otoparktaki her araç için 7/24 gözetim sağlanmakta; hırsızlık, kaza gibi durumlarda olay kolaylıkla aydınlatılabilmektedir.

Lobi:[kutusol=4232] 
Lobiden otele giriş yapan kişilerin eşgalleri net olarak kayıt altına alınmalı, danışma bankosu, bekleme holü, bagaj odası vb. yerler 7/24 kayıt altına alınmalıdır. Kayar kapı, döner kapı gibi noktalarda dışarıdan gelen ve camdan geçen aşırı güneş ışığı parlamaya yol açarak şahısların net görünmemesine sebep olabilmektedir. Bu sebeple karşıdan bu noktalara bakan kameralarda mutlaka yüksek WDR (Wide Dynamic Range) değeri olan kameralar tercih edilmelidir.

Koridorlar:
Misafir odalarının yer aldığı katlarda kameralar koridorları görüntüleyecek ancak mahremiyeti ihlal etmeyecek, oda içerilerini görüntülemeyecek açıda konumlandırılmalıdır. Privacy masking özelliği ile istenmeyen alanların maskelenmesi ve görüntülenememesi sağlanmalıdır.

Çift sensörlü kameralarla tek bir kamera ile iki koridorun birden görüntüsü kayıt edilirken, hem kablaj hem de kamera sayısı azaltılarak ekonomi sağlanabilir.

Otel Çevresi:
Çevre/Çit güvenliği yalnızca oteller değil tüm tesis ve binalar için çok kritiktir. Suçların %70’inin  gece karanlığında işlendiği bilinen bir istatistik sonucudur.

Gece tesise çevre duvarını aşarak girecek şahısların tespitinde; duvar/çit boyunca yerleştirilmiş akıllı video analiz yeteneğine sahip kameralar ile sanal çit oluşturulmalı ve  bu hattı geçen kişi veya araçlar için kamera güvenlik sistemi alarm üretmeli, güvenlik personelini doğru bölgeye hızla yönlendirerek olası tehditler anında önlenmelidir.  Çevre güvenliğinde kullanılacak kameralar çit boyunca ölü alan bırakmayacak ve kameralar birbirilerinin de güvenliğini sağlayacak şekilde arka arkaya yerleştirilmelidir.

Bu kameralar harici koşullara dayanıklı olmalı, muhafazası, ayağı ve IR aydınlatması ile birlikte teslim edilmelidir. Çevresinde yoğun bitki örtüsü ya da deniz olan geniş araziye yayılmış otellerde termal kameralar kullanılarak kamera menzilleri arttırılabilir ve yüksek doğrulukla hareket algılama alarmı verilmesi sağlanabilir.  

Sonuç olarak otellerde güvenlik sistemlerinin tasarımı, seçimi, kurulumu ve bakımı; yatırımın, personelin, hotel misafirinin ve ülke turizminin korunması açısından önemlidir.
Bu konuda hizmet verecek firmalar dikkatle seçilmeli; oluşturulacak teknik şartname, yönetmelik, standartlar vs. ile kullanılacak ürünler ve alınacak hizmetin özellikleri ihtiyaçları tam olarak karşılayacak şekilde tanımlanmalıdır.