BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

IP – GELECEĞİN TEKNOLOJİSİ

[kutusol=4226] Yeni INTEGRAL IP yangın algılama paneli ile Schrack Seconet firması yangın algılama sistemlerinde yeni kalite standartları oluşturma başarısını yakaladı. Bu sistem ilk olarak Essen’deki SECURITY Fuarı’nda sergilendi. INTEGRAL IP geleceğin sistemi olması hedefleniyor.

Son on yılda, yangın algılama sistemlerindeki teknolojiler tamamı ile değişti. Sistemdeki iş akış sırası “Algılama-Uyarı-Kontrol Etme-Kaydetme” olmuştur. Son on yılda, talepler tamamen değişmiş olsa da Schrack Seconet’in AR&GE ekibi sadece taleplerdeki değişimin erkenden farkına varmadı, aynı zamanda teknik artılarını kullanarak kullanıcılara sağlayacağı avantajları geliştirdi. Tabii ki, her zaman yangın algılama sisteminin birincil görevi yangını en hızlı şekilde algılamak olsa da anons sistemi ile entegre çalışma, havalandırma sisteminin kontrolü, sprinkler sisteminin izlenmesi, basınçlandırma sistemi ve asansörlerin kontrolünün yanı sıra söndürme sistemini aktive etme de diğer görevleridir. Dolayısı ile yangın algılama panelleri kusursuz bir güvenlik koordinatörüdür. Ürün Müdürü Max Strohmeier, “INTEGRAL IP, bir yangın algılama panelinden daha fazlasına sahiptir. Yangın durumunda otomatik olarak binadaki önemli sistemlerin kontrolünü üstlenip sistematik çalışmayı koordine etmektedir” dedi.
Temel IP Teknolojisidir
INTEGRAL IP yangın algılama paneli Internet teknolojisini standart haberleşme protokolü olarak kullanan ilk yangın algılama sistemidir. Bu teknoloji açık standart olduğu için sistem geliştirme için çok esnek bir yapıya sahiptir. Bu sayede, sistem devamlı olarak gelişmelere ve bunların adaptasyonuna açıktır. Başka bir deyişle, INTEGRAL IP sürekli yenilik anlamına gelmektedir.

IP teknolojisinin en büyük artılarından biri, kullanıcının hali hazırda mevcut olan network altyapısını kullanabilmesidir. IP teknolojisini kullanarak, partnerlerimizin panelleri network etmek için, ekstra bir kablolama ve entegrasyon çalışması yapmasına gerek kalmadan sistemi çalıştırması mümkündür. Bu sayede yatırım maliyetleri düşmektedir.[kutusag=4227] 

Yaratıcı Çeşitlilik
Yeni yangın algılama paneli çok geniş bir opsiyon çeşitliliğine sahiptir. INTEGRAL LAN karma network yapısı ile paneller arasında çoklu bağlantı olanağı sunulur.

Yeni INETGRAL X-Line loop teknolojisi sayesinde çevrimdeki limitler değişmiştir. Bir çevrimde, 3500 metreye kadar çevrim uzunluğu ve 250 adete kadar loop ekipmanı kullanılması mümkündür.

Tabii ki, INTEGRAL IP yangın algılama paneli geliştirilirken sesli uyarı konusu da dikkate alınmıştır. Standart sesli uyarı ekipmanlarının yanı sıra istenilen algılama noktasında en yeni teknolojiye sahip farklı ekipmanlar kullanılabilmektedir.
Sistem, akıllı yönetim şekli ile değişik seslerde uyarı verme esnekliğine sahiptir.
Schrack Seconet firmasının bütün ürünlerinde standart olarak sunduğu geçmiş ve gelecek uyumluluk özelliği sayesinde INTEGRAL IP şu anda çalışan sistemlerin gelecekte çok rahat bir şekilde sisteme dahil edilmesini sağlar. Yeni detektörler eski yangın algılama panelleri ile çalışabilirken yeni paneller de eski detektörler ile çalışabilmektedir.

Yangın algılama sisteminin yenilenmesinde INTEGRAL IP panelinin hali hazırda kullanılan kablolar ile çalışması en büyük avantajlarından biridir. INTEGRAL IP yangın algılama paneli bütün testleri geçerek yerel ve Avrupa standartlarına uygun olarak onaylanmıştır. Sistem ve ekipmanları VdS ve CPD sertifikalarına sahiptir.