BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

BAŞARIMIZIN SIRRI “SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMAK”

[kutusol=4239] Faaliyet gösterdiğiniz alanlarda dünden bugüne nasıl bir değişim-gelişim yaşadınız?Sürdürülebilir yangın korunum sistemleri dendiğinde kullanıcılar ne anlamalı?
Genel hatlarıyla sektörün gelişimini değerlendirmek gerekirse: “Yangın Korunum Sistemleri” 90 lı yılların başında Türkiye pazarında yeni yeni gündeme gelmeye başlamış olup, gerekli mevzuat ve yönetmeliklerin kısıtlı olduğu, alanında bilgi sahibi profesyonellerin çok az sayıda olduğu bir sektördü diyebiliriz. Ancak günümüz Türkiye`sine baktığımızda yangınla mücadele konusunda hatrı sayılır ilerlemeler kaydettiğimizi de söylememiz gerekiyor. Biz Norm Teknik A.Ş. olarak, 1997 yılından beri profesyonel olduğumuz “yangın korunum sistemleri” alanında faaliyet gösterirken, disiplinlerden bir bütün yaratma hedefi ve bilncindeydik. Bu yirmi yıl öncede böyleydi şuanda da böyle. Çünkü yangınla mücadele disiplin gerektiren ciddi bir alan, dolayısıyla bir stratejiniz ve sistem bütünlüğünüz olmalı, sürdürülebilir olabilmek ve en önemlisi de sürdürülebilir kalabilmek adına bunu sağlamanız şart. Biz de bu hedefle yola çıkarak danışmanlık, projelendirme, malzeme temini,devreye alma,bakım süreçlerini organizasyon yapımıza dahil ederek sistemlerden bir bütün inşa ettik, alanında profesyonel mühendis kadromuzla ve her projeye özgün çözüm senaryolarımızla endüstrinin taleplerine yirmi yıldır yanıt vermeye devam ediyoruz. Sürdürülebilir yangın korunum sistemlerini projelerle buluşturabilmek ise bizim işimizin olmazsa olmazı desek abartmış olmayız. Burda aslında bahsetmek istediğimiz kağıt üzerinde yorumlamaya başlanılan projenin : risk sınıflarına göre analiz edilmesi gerektiği, uygun sistem tasarımının ve çözüm senaryolarının belirlenmesini takiben, sistemlerin maksium performansı verebilmesi için uluslararası ve yerel standartlara uygun malzeme teminini sağlayabilmek ve başarılı bir imalat süreci ile sistemlerin devreye alınabilinmesini sağlamaktan oluşmaktadır.

Sistemlerin devreye alınmasıyla da sürecin bittiğini söyleyemeyiz; çünkü biz sürekli çalışır halde olan sistemler kurmuyoruz, olası bir olay anında aktive olacak sistemler inşa ediyoruz, bu yüzdendir ki devreye alınan sistemlerin test ve periyodik denetimlerini de sağlamamız ve takibini yapmamız gerekmektedir. Sürdürülebilir bir sistem bu bütünlük çerçevesinde değerlendirildiği sürece bizler kurulu sistemlerin performans garantisinden söz edebiliriz.

Yayınlanan Yangın Yönetmeliği’nin yangın güvenliğine ne gibi katkıları oldu Türkiye’deki denetim hakkında ne düşünüyorsunuz? Uygulamaları yeterli görüyor musunuz?
Ülkemizde uygulana mevzuat ve yönetmeliklerde bir eksiklik olmadığını, Avrupa ile kıyaslandığında da hızla gelişim gösterdiğini söylebiliriz. Ancak uygulama alanında eksikler olduğunu ve bu eksiklerin yatırımcıların sektöre bakış açısı ve yapılan işin doğruluğunun denetlenmesi konusunda eksikliklerden kaynaklandığını da ifade etmemiz gerekiyor. Günümüzde birçok yatırımcının bakış açısı “ilgili kurumdan onay alarak projeyi faaliyete geçirmek” üzerine kurulu, oysaki tesisi doğru mühendislik yaklaşımıyla yangından koruma bilincinin oluşması gerekiyor. Bu bakış açısı değişmediği içinde ülkemizde son yıllarda meydana gelen yangınların sonuçları incelendiğinde iş sağlığı ve güvenliğine ait tedbirlerin alınmadığı, yeterli denetimlerin yapılmadığı, standartlara uygun sistemlerin kurulmadığı gözükmeye devam etmektedir.
Bu konu ile ilgili olarak yürüttüğümüz “bilgiyi paylaşın” yaklaşımımızla sektörümüzü ve sorumlu hissettiğimiz vatandaşlarımız için profesyonel olduğumuz alan dahilinde seminer, sempozyum organizasyonlarımızı gerçekleştiriyor ve sektörde en çok yazılı döküman üreten firma olmaya devam ediyoruz. Eksiklerimizin farkına vararak, yatırımcının “bir sistem kuralım” bakış açısını kırabilmek adına faaliyetlerimize devam ediyoruz. Ancak yönetmelik ve uygulamaların daha caydırıcı düzeyde olması, projenin işleyiş süreci ve amaca yönelik faal olması açısından oldukça büyük önem arz ettiğini de göz ardı etmememiz gerekiyor.

Yangın güvenliğine yönelik ürün gamınız hakkında bilgi alabilir miyiz? Ürün gamınıza yeni ürünler eklemeyi düşünüyor musunuz?
Norm Teknik A.Ş., teknolojiye entegre alt yapısı, yenilikçi bakış açısı, dinamik çalışan kadrosu ile profesyonel olduğu alan dahilinde gelişmelere odaklı ürün ve hizmet ağını güncellemekte ve üretmeye devam etmektedir. Firmamız İstanbul merkez ofisi başta olmak üzere Ankara`da yer alan branş ofisi ve Kocaeli`de yer alan fabrikası ile yangın korunum sistemleri alanında:
Sulu Söndürme Sistemleri
Yangın Pompaları
Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri
Köpüklü Söndürme sistemleri
Su Sisi Söndürme Sistemleri
Kuru Kimyasal Söndürme Sistemleri
CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri
Davlumbaz Söndürme Sistemleri
Yangın Dolapları
Yangın Algılama Sistemleri
Yangın Söndürme İstasyonları

Teknolojik HVAC ekipmanları alanında:
• Patlamaya Dayanıklı Yapısal Ürünler
• Yangın/Gaz/Basınç Damperleri gibi geniş ürün ve hizmet hacmi ile endüstrinin taleplerine yönelik çözümler üretmektedir.

Yangın güvenliği ve Ar-Ge kavramları ayrılmaz bir bütün. Norm Teknik bu konuya nasıl yaklaşıyor?
Yangınla mücadele dinamik bir alan tek bir doğru var ve buna odaklı ilerleyeceğiz dememiz mümkün değil. Dolayısıyla sürekli gelişmemiz, öğrenmemiz ve kendimizi güncellememiz gerekiyor. Bizde bu nokta da sektörümüze daha iyi hizmet edebilmek adına,ar-ge çalışmalarına ve sektörün geleceğine yön verebilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Firmamızın organizasyon yapısında yer alan ve 1999 yılından itibaren yangın dolabı üretimini sağladığımız Normeks markamızdan bahsetmek gerekirse; endüstrinin talep ve beklentilerine cevap vrebilmek adına mimari bakış açısına uygun ar-ge çalışmalarını Kocaeli Fabrika merkezimizden organize ettiğini, yine şirket organizasyon yapımızda 2006 yılında dahil olan Akıllı Bina ve Otomasyon Sistemleri alanında faaliyet gösteren On Otomasyon markamız ise kendi ar-ge merkezini bünyesinde bulunduran yerel markası ile kendi PLC ve kontrol panellerini üretmekte olan, şuana kadar TÜBİTAK destekli üç farklı projeyi hayata geçirmiş bir yapılanma olduğunu söyeyebiliriz.

Türkiye’deki yangın güvenliği sektörüyle ilgili tespitleriniz nelerdir? Norm Teknik yatırımcılara hangi artıları sunmaktadır?
Yangın güvenliği sektörü dünya genelinde gelişim göstermekle kalmayıp, yaşanılan çağın getirisi olan popüler yapı trendlerine artı olarak şehirleşmeninde hızla yaygınlaştığı günümüzde artık daha gösterişli ve komplike yapılar, iş ve alışveriş merkezleri görmemizi kaçınılmaz hale getirirken, can ve mal güvenliğine duyulan ihtiyacı da aynı oranda arttırmıştır, bu da “yangın korunum sistemlerini” hayatımızın bir parçası haline getirmiştir.

Bir Norm Teknik A.Ş. olarak, uluslararası ve yerel standatlara bağlı  projelendirme ve malzeme tedariği sağladığımız sistemlerimizin, uzman kadromuz tarafından devreye alma, test ve denetimlerini de tek elden sağlayabiliyoruz. Bizimle çalışan yatırımcı gönül rahatlığı ile projenin tüm süreçlerinde bizimle bağlantı da olduğundan emin olabiliyor, bu hem sürecin işleyişini hızlandırıyor hem de bize “Norm Teknik`ten aldığınız hizmetin gerekli tüm yeterliliklere sahip olduğundan emin olabilirsiniz” diyebilme şansını sunuyor.

Önümüzdeki dönem büyüme ve yatırım hedeflerinizden bahseder misiniz?
Firmamızın hedefleri doğrultusunda her yıl ekibimizle değerlendirmelerimizi, beklentilerimizi ve yeni girişimlerimizi değerlendiryor, daha yüksek hizmet kalitesi sunabilmek için organizasyon yapımızı geliştirmeye çalışıyoruz. Geçtiğimiz 2017 dönemini değerlendirirsek, bizim açımızdan oldukça verimli ve başarılı bir yıl olduğunu söyleyebiliriz.

Özellikle şirket küçülmelerinin yoğun yaşandığı bir dönemde şirket bütünlüğümüzü koruyarak, Kocaeli Fabrikamızı da bünyemize kattık,OHSAS 18001 iş salığı ve güvenliği, ISO 14001 Çevre Yönetimi ve ISO 9001 Kalite Yönetimi belgelendirme çalışmalarımızı tamamladık. Gelecek dönemlerde de daha iyi hizmet sunabilmek adına üretmeye, üretirken de beraber büyümeye ve ülkemize yatırım yapmaya devam edeceğiz.