BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

MEMORİAL BAHÇELİEVLER HASTANESİ’NDE ARI YANGIN POMPA GRUBUYLA YER ALIYOR

[kutusol=4122] Memorial Sağlık Grubu’nun 11. hastane projesi olan, tıbbi ekibinden teknolojik altyapısına hatta binasına dek en güncel yaklaşımlarla inşa edilen Memorial Bahçelievler Hastanesi çok yakında kapılarını açmaya hazırlanıyor. Akademik kadrosu, ileri tıp teknolojisiyle donatılan tanı ve tedavi üniteleri ile sağlık hizmetini Memorial kalitesi ve güveniyle sunacak olan Memorial Bahçelievler, aynı zamanda doğaya saygılı yeşil hastane özelliği taşıyor.

Türkiye’nin en büyük özel hastanelerinden biri olması planlanan Memorial Bahçelievler Hastanesi’nin, çağdaş mimarinin en iyi örneklerinden biri olarak tasarlanan toplam 71.694 m2 inşaat alanına sahip kompleks halinde yükseliyor. Proje kapsamında; 15 ameliyathane, 133 poliklinik, 231 hasta odası, 49 yoğun bakım, 31 müşahede yatağı yer alıyor.
Memorial Bahçelievler Hastanesi’nin modern mimarisinin yanı sıra güneş ışığının pozitif enerjisinden yararlanılacak cephe tasarımı ve yeşil hastane konsepti özelliği ile de ön plana çıkan, teknolojik donanımıyla da bir dünya hastanesi konumunda olmayı hedefliyor.

Türkiye’de gayrimenkul sektörünün en prestijli ödülü olarak gösterilen Sign of the City Awards “En İyi Hizmet Yapıları” kategorisinde, “En İyi Sağlık Binası-Devam Eden Proje” ödülüne sahip olan projede Arı Yangın, yangın pompa grubu ile yer aldı. Pompa Grubunda temsilcisi olduğumuz Pentair grubuna ait Amerikan menşeli UL listeli & FM onaylı “FAIRBANKS NIJHUIS” markalı 750 GPM, 145 PSI, 125 HP motor kapasitesine sahip olan yatay tip bölünebilir gövdeli elektrikli yangın pompası kullanılmıştır. Ana pompaların ufak kaçaklar karşısında çalışmasının önüne geçmek adına 15 GPM, 160 PSI değerlerinde kaçak giderme pompası da sisteme entegre edilmiştir.[kutusag=4123] 

Sistemde iki adet elektrikli pompa bulunmasından dolayı jeneratör üzerinden beslenmeyi sağlayacak otomatik transfer switchli kontrol panoları tercih edilmiştir.

Hidrolik hesapları ve mühendislik hizmetleri, ARI Yangın A.Ş tarafından yapılan projenin süpervizörlük hizmetleri ile test ve devreye alınması da Arı Yangın tarafından yapılıyor. FAIRBANKS NIJHUIS markalı pompalar 250 GPM’den 7000 GPM’e kadar uzanan aralıkta geniş bir yelpazeye sahip olup bu aralıktaki tüm ihtiyaçlara cevap verebiliyor.