BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

ABB’NİN ENERJİ VERİMLİ TEKNOLOJİLERİ, CHEMNITZ OPERA BİNASI’NDA

[kutusol=4135] Almanya’nın en tanınmış kültür kurumlarından biri olan Opera Binası ilk kez 1909 yılında hizmete sunulmuştur. İkinci Dünya Savaşı sırasında tahrip edilmiş ve 1951 yılında yeniden açılmıştır. Chemnitz Opera Binası, 1992 yılında binada yapılan kapsamlı yeniden inşa çalışmalarının ardından, Avrupa’nın en modern tiyatrolarından biri olarak kabul edilmektedir. Günümüzdeki mevcut en iyi uygulamayı benimsemek amacıyla, her yıl sergilenen 180 civarında gösteri için havalandırma ve iklimlendirmeyi daha fazla geliştirmek ve diğer yandan da enerji tüketimini azaltmak üzere bina yakın zamanda modernize edildi.[kutusag=4136] 

Enerji Verimliliği Açısından Performansta Doruk Noktası
Ana opera binası ile tiyatro, Chemnitz kenti, tiyatro ve yüklenici WISAG Energiemanagement arasındaki enerji tasarrufu sözleşmesinin bir parçası olarak tamamen modernize edildi. Projeye, havalandırma ve iklimlendirme ekipmanları, sıcak su sistemleri ve aydınlatma dahil [kutusol=4137] edilmiştir. ABB’nin sunduğu bir otomasyon sistemi, HVAC (Isıtma, Havalandırma ve İklimlendirme) ekipmanı ve sıcak su devresi için optimize edilmiş kontrol ve enerji yönetimi sağlar. Sistem, sigortalar ve röleler ile birlikte üç adet ABB AC500 PLC (Programlanabilir Akıllı Kontrol Cihazları) ve ayrıca iki adet özel ACH550 alçak gerilim HVAC sürücüsü içeriyor.

Enerji Tasarrufu İçin Bir Yeniden Finansman Modeli
Eski ısıtma ve havalandırma sistemlerinin modernizasyonu uzun zamandır Chemnitz Belediye Tiyatrosu’nun gündemindeydi. Belli bir süre boyunca garanti edilen tasarruflara dayalı enerji performansı sözleşmesi kavramı, dönüşüm çalışmasının finansmanı için fırsat sağlamış oldu. Fiyat açısından en ekonomik teklifi yapan WISAG oldu ve proje WISAG’a emanet edildi. WISAG, opera binası ve tiyatro salonu için enerji tasarrufu sağlayan yeni sistemlere neredeyse 930.000 Euro değerinde yatırım yaptı. Amaç, bölgesel ısıtma maliyetini yüzde 35, elektrik enerjisini yüzde 32 oranında azaltmaktır. WISAG, referans alınan 2013 yılı ile karşılaştırıldığında enerji maliyetlerinin yılda 121.670 Euro azaltılmasını garanti ediyor. Sözleşme, mevcutta WISAG için yılda 135.000 Euro civarında bir gelir yaratıyor.

Kapsamlı Modernizasyon[kutusag=4138] 
Yenileme çalışmalarının bir parçası olarak hem opera binasında hem de tiyatro salonunda havalandırma, iklimlendirme ve sıcak su üretimi, son teknoloji aydınlatma teknolojisinin kurulumu ile birlikte tamamen modernize edilmiş oldu. Yeni havalandırma sistemleri ısı geri kazanım sistemleri ile donatılmıştır, böylece kışın kullanılmayan ısı atmosfere salınmak yerine tekrar kullanılmaktadır.

Yeni enerji teknolojisine sahip sistemler, 2015 yılının yaz aylarındaki altı haftalık arada kurulmuştur. WISAG enerji yönetimindeki teknoloji proje yöneticisi Jens Israel, “Her şeyin bir kerede kurulması gerekiyordu” dedi.

Özelleştirilmiş HVAC Sürücüleri Enerji Tüketimini Yüzde 50 Oranında Azaltıyor
İki adet ABB PLC’si; diğer kontrol üniteleri, trafo merkezleri ve sürücülerden gelen yüzlerce I/O’yu (girişler/çıkışlar) yöneterek opera binasındaki kontrol işlevlerini yerine getiriyor. Tiyatroya başka bir PLC takılmıştır. Opera binasındaki kontrol üniteleri ile tiyatrodaki kontrol üniteleri arasındaki iletişim, bilgiyi toplayan, değerlendiren ve uygun yanıtı ilgili panellere ve bina otomasyon ve kontrol sistemine ileten bir merkezi birim tarafından yönetiliyor.

[kutusol=4139] Bu merkezi birim, aynı zamanda bina otomasyon sistemine entegre olan ve bölgesel ısıtma istasyonundaki pompaları kontrol eden iki özel ABB HVAC sürücüsü ile iletişim kuruyor. Pompaları çalıştıran elektrikli motorları sürekli tam hızda çalıştırmak yerine, sürücüler, gerçek talebe dayalı kademesiz hız denetimini kolaylaştırıyor. Motor hızını yüzde 20 azaltmak, gereken gücü yüzde 50’ye kadar düşürür. Tipik olarak, HVAC sürücüleri, yalnızca enerji tasarruflarına dayalı olarak, birkaç ay içinde yatırım getirisi sağlıyor.

İkinci bir merkezi birim, opera binasının büyük ve karmaşık havalandırma sistemlerinin yanı sıra ısıtmayı da kontrol ediyor. Ortam, dış hava sıcaklığına, iç mekan koşullarına ve zamana dayalı diğer programlara göre ayarlanıyor.

Esnek ve Kullanıcı Dostu
Jens Israel, “AC500’e özel bir avantaj da kompakt tasarımı ile bir araya gelen esnekliği ve kullanım kolaylığıdır” dedi.
Basit istifleme yapmak ve iletişim eklentisi ile I/O modüllerinin değiştirilebilirliğini sağlamak kolaydır. Her giriş ayrı ayrı yapılandırılabilir. Fiyat-performans oranı da oldukça iyi. AC500, artık WISAG Energiemanagement’in kullandığı standart PLC’dir” dedi.

Operanın işletme mühendisi Moritz Vogel, “PLC’nin kullanımı oldukça iyi. Kolay anlaşılır bir kullanıcı arabirimi var. Kendimiz de bazı işlevler ekledik ve bu gerçekten kolay oldu” dedi.

Diğer Belediye Teşkilatları İçin Bir Model
Opera ve tiyatrodaki enerji mühendisliğinin modernizasyonu sorunsuz bir şekilde tamamlanmış ve “sahnedeki” tüm tarafları memnun etmiştir. En önemlisi, hedeflenen enerji tasarrufu sağlanmıştır.
Chemnitz Belediye Tiyatrosu’nun pilot proje olmasıyla birlikte, Saksonya Çevre ve Tarım Bakanlığı’nın bu konsepti diğer belediye teşkilatlarına da aktaracağını umuyor.