BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

DOĞRU PLANLAMALAR GELECEĞİN SÜRDÜRÜLEBİLİR KENTLERİNİ YARATIYOR

Johnson Controls tarafından bir şehri akıllı yapan etkenler nelerdir?
Akıllı şehir, o kentin daha yaşanabilir, daha sürdürülebilir ve daha verimli olması amacıyla teknolojinin sağladığı tüm çözümler ile kişisel verinin gizliliğini ve diğer etik kuralları ihlal etmeden kendini sürekli geliştiren ve öğrenen şehirdir. Johnson Controls olarak da bir şehri akıllı [kutusol=4019] yapan etkenlerden anladığımız ise; daha yaşanabilir, güvenli, verimli, üretken, enerji tasarrufu sağlayan, sürdürülebilir, entegre altyapısı ve yeni nesil enerji depolama sistemleri ile donatılmasıdır. Sürdürülebilirlik konusundaki taahhüdümüz de ilk elektrikli oda termostatının keşfi ile 1885 yılına dayanmaktadır.

Akıllı şehir yönetimi, geleneksel yönetim anlayışına kıyasla ne gibi artılar sunuyor?
Akıllı şehir yönetimi geleneksel yönetim metaodlarına göre daha güvenli, daha hızlı ve sürdürülebilir bir yaşam imkanı sunuyor. Akıllı yönetim genel olarak, vatandaşlara sunulan hizmetlerin kalitesini artırmaya odaklıdır. Bu da şehirde bulunan sensörler aracılığıyla ve diğer yollardan elde edilen veriler aracılığıyla doğru bir şekilde analiz edilmesiyle mümkün olacaktır.

Akıllı şehir konsepti, şehirde oluşan sorunlara gerçek zamanlı olarak müdahale edebilme imkanı verir, bu da şehirde yaşayan insanların ihtiyaçlarının, normal bir şehirdekine göre çok daha hızlı ve verimli bir şekilde karşılanmasını sağlar.

Bununla birlikte akıllı şehirlerde, şehrin her tarafına yerleştirilen sensörler aracılığıyla toplanan veriler büyük önem taşır. Bu verilerin anlamlı hale getirilerek, şehirdeki bütün bu akıllı sistemlerin nasıl daha verimli çalışabileceğine yönelik olarak kullanılması, aslına bakılırsa çok da geleneksel yönetim anlayışı ile yapılamaz. Kısacası akıllı şehir yönetiminin en büyük avantajı, doğru verilerin analiz edilerek insan hayatının pozitif yönde kolaylaştırılması yönünde kullanılabiliyor olmasıdır.

Akıllı şehirler ve sürdürülebilir enerji yönetimi kapsamında JCI’ın son dönem çalışmaları nelerdir?
Johnson Controls sürdürülebilir ve yenilikçi çözümleri ile hayatı kolaylaştıran, şehircilik ve medeniyet alanında çok büyük değerler katan kalitesi ile şehirlere, belediyelere ve köylere ciddi bir katma değer sağlamaktadır.

Bu alanda da Johnson Controls’ün yaptığı önemli çalışmalardan biri de Hall of Fame Village için “akıllı şehir” inşa etmektedir. Johnson Controls Hall of Fame Village Canton, Ohio’da önde gelen bir spor ve eğlence merkezidir. Yaklaşık 800 milyon dolarlık “akıllı şehir”, en yeni teknoloji ürünlerin ve hizmetlerin sağlandığı birinci sınıf bir futbol fan deneyimleri sağlayacak bir köydür. 

Bu köy; bir müze, çok amaçlı stadyum, otel, futbol, gençlik sporları kompleksi, performans merkezi, oyuncu bakım merkezi ve su parkı içermektedir. Hall of Fame Village için sistemlerin, ürünlerin, hizmetlerin ve teknolojinin çoğunu sağlayacak, kuracak ve entegre edecek.

“Akıllı şehir”, gelişmiş veri altyapı entegrasyonu ile sağlanacaktır.
Johnson Controls Türkiye olarak da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin belediye binalarının yönetimini tek bir merkeze taşınmasını gerçekleştirmiştir. Böylece Lojistik merkezinden, belediye hizmet binalarını kontrol ederek enerji maliyetlerini en optimum noktalarda tutmayı başarmıştır.
Dünyadaki akıllı şehirler projelerine baktığımızda Türkiye’deki çalışmaların yeterliliğiyle alakalı ne düşünüyorsunuz?
Dünyadaki bazı ülkelerde akıllı şehir projeleri ile ilgili çalışmalar uzun yıllardan beri devam etmektedir. Tabii bu ülkeler de, teknoloji alanında lider ya da teknoloji devrimlerinin öncüsü olan ülkelerdir. Ülkemizde ise akıllı şehir kavramı henüz daha yeni yeni yaygınlaşmaktadır. Bu alanda ülkemizin de bir an önce ivme yakalayıp, akıllı şehir projelerini hayata geçirmeye başlaması en büyük arzumuzdur. Ayrıca, Johnson Controls olarak akıllı şehirler konsepti ile ilgili kamu kurumlarına ve özel kurumlara, teknoloji ve mühendislik alanında desteklerimiz de bulunmaktadır.

[kutusatir=4020]

Gelecekte akıllı şehirlerin birbiriyle iletişimi olanak sağlayacak açık bir platform sağlamak mümkün müdür?
Tabii ki mümkündür, fakat bunun için epey bir zamana ihtiyacımız var.

Akıllı şehirler için merkezi yönetimin kanunsal, hukuksal ve finansal konularda düzenlemeler getirmesi ve standartlar getirerek belediyeleri yönlendirmesi gerekiyor. Bunun dünya üzerinde belli bir standardı var mı?
Akıllı şehirler konusuna, Kalkınma Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu “10. Kalkınma Planı’nda” yer verilmiştir, bu konunun “Kalkınma Ajansları” vasıtası ile de desteklenmesi planlanmıştır. Türkiye’de akıllı şehirler konusunda da doğrudan ilgili kurumlar; T.C Kalkınma Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Enerji Bakanlığı olarak sıralayabiliriz. Ayrıca gerek kamu kurumları, gerekse de özel kurum ve teknoloji firmaları prototip projeler geliştirerek bu konseptin ve şartların nasıl olması gerektiği yönündeki çalışmalarını da sürdürmektedirler.

Son dönemde JCI olarak sektöre sunduğuz akıllı çözümleriniz nelerdir?
JCI olarak sektöre sunduğumuz akllı çözümlerimiz performans ve konforu koruyan, verimliliği arttıran akıllı enerji yönetim sistemleridir.
Johnson Controls bina yönetim sistemi ile de, kendi türündeki herhangi bir sisteme göre daha fazla kontrol ve bilgiye daha kolay ulaşma imkanı sağlıyor.

Özel kontrol çözümleri için Isıtma-soğutma-havalandırma, yangın, aydınlatma ve güvenlik sistemleri olarak komple bir uygulama ailesi ile Ticari binalarınızda konfor ve tasarrufu bir arada sunar. İşletmenizin verimliliğinde, konforunda ve maliyetlerinde dikkate değer farklar yaratır. Johnson Controls’ün YORK markalı Isıtma-Soğutma-Havalandırma ürünlerini, uzman ekiplerimizin bilgi ve tecrübesi ile seçerek, en iyi kalitede, tasarruflu ekipman ve bileşenlerini kullanarak işletmenizin performansını arttırırken, maliyetlerinizi de azaltacak şekilde çözümler sunuyoruz.

2018 yılı için hedeflediğiniz projeler ve yatırımlar nelerdir?
Mevcut bilgi birikimi ve tecrübemizle, güçlü satış kadromuz ile bayi ağımızı daha da güçlendirerek daha çok binayı ve daha fazla şehirleri akıllı hale getirmektir.