BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

OKULLARDA İÇ MEKAN HAVA KALİTESİNİ ARTIRMANIN FAYDALARI

Okullarda bu hatırlatıcıların yanı sıra zar zor fark edilen, doğada sinsice var olan, insan sağlığı için tehlike oluşturabilen bir şey var: “Kötü koku”

Kimyasal gazların salınımından kaynaklanan, organik uçucu bileşikler olarak bilinen VOC’ler, gelişme çağındaki çocuklarda alerji, astım, mide bulantısı ve baş ağrısı gibi rahatsızlıkların oluşmasının riskini de beraberinde getirir. Hatta yüksek miktarda VOC’ye maruz kalan çocukların astım olma ihtimali 4 kat daha fazladır.
Amerika Çevre Koruma Ajansı (USEPA)’ya göre okulların %50’si çocukların sağlığı için büyük risk oluşturabilecek düzeyde düşük iç hava kalitesine sahiptir. Tipik bir sınıfı ele alırsak, iç mekan havasında 50–300 adet VOC çeşidi bulunmaktadır. Sağlığı tehlikeye atan bu kirleticilerin çok çeşitli kaynakları vardır; temizlik malzemeleri, yapı malzemeleri, boyalar, astarlar, kaplamalar, sıralar, masalar ile parfümlerin yanı sıra araba egzozu, böcek ilaçları gibi dış hava kirleticileri bunlardan bazıları…
Greenguard Çocuk & Okul sertifikasına sahip olmak için, ürünün iç hava kalitesi standartlarını karşılayabilmesi adına 10.000’den fazla VOC testine tabi tutulmaktadır.

Daha Az Tıkalı Burun, Daha Az Hasta Öğrenci
Okullarda iç hava kalitesini arttırmak için, daha yüksek verimli pasif ve mekanik havalandırma sistemlerinin kurulması, nem ölçümü, CO2 ölçüm sensörleri yerleştirmek gibi bazı çalışmalar yapılabilir. Yapılan bilimsel çalışmalar, yukarıda sayılan çalışmalar sayesinde öğrencilerin genel sağlık parametrelerinin %10 ila %85 arasında artış gösterdiğini belirtmektedir.
Daha Az Devamsızlık
Çoğu çocuk hasta olup evde kalabilmek için her şeyi yapsa da, gerçekten okuldan hastalık kapmak hiç zevkli bir şey değildir. Düşük iç hava kalitesi alejiye, baş ağrılarına, mide bulantılarına, yorgunluğa neden olmaktadır. ABD eyaleti Oregon’daki bir ilkokulda geniş iç hava kalitesi uygulamalarıyla devamsızlık %15 azaltılmıştır.

Daha Fazla Başarı
UL Environment’in yayınladığı analizler, Amerika’da bazı bölgelerde yapılan çalışmalar sonucunda; okuldaki yaşam kalitesinin yükselmesiyle öğrencilerin matematik notları %14.7, dil bilgisi notları ise %13.7 oranında artış görüldüğünü göstermektedir.

Öğretmenlerde Kurumsal Bağlılık
Araştırmalara göre, iç hava kalitesi yönetim planının içinde olan sağlıklı ve çevre dostu olarak inşa edilen okullarda görev yapan öğretmenlerde kurumsal bağlılık %54, yeni öğretmenlerin başvuru oranı %20 artış yaşıyor. Okul yöneticileri açısından, okul personeline daha rahat ve konforlu bir çalışma ortamı sunmak, verimlilik kaybını minimize eder ve asıl önemli olan öğrenme kavramı için kaynak harcanmasına imkan sağlar.

Daha Fazla Tercih Edilir Olmak
Okulların prestiji, öğrencilerin sınavlarda ve derslerde gösterdiği başarı ile doğru orantılıdır. Öğrencilerin sınavlardan yüksek not alması ve düşük iç hava kalitesine bağlı olarak hasta olup devamsızlığının engellenmesi, iç hava kalitesinin yüksek olduğu okulların daha fazla tercih edilmesini sağlamaktadır.

İç Hava Kalitesi Ve Türkiye’de Yeşil Okullar
Okullardaki iç hava kalitesinin arttırılması için yapılacak en önemli çalışma, kimyasal gaz salım miktarları sağlığa etki limitlerinin altındaki yapı malzemeleri tercih edilmesidir.  Yapı malzemelerinin VOC gaz salımı seviyelerinin çok düşük olduğu, bu konuda dünyada en çok bilinen Greenguard GOLD sertifikası ile sağlanabilir. Türkiye’de satın alınabilecek Greenguard Gold sertifikalı malzemelerin listesine yesilmalzemeler.com.tr adresinden ulaşılabilir. Greenguard Gold sertifikası ile ilgili detaylı bilgi için UL Environment ve ERKE ile iletişime geçebilirsiniz.
Türkiye’de Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından verilen LEED Schools (Yeşil Okullar) sertifikasına sahip 3 okul bulunmaktadır. Bunlar TED Rönesans Koleji, Cihangir Koleji Bahçeşehir Kampüsü ve İzmir’deki Mavişehir Eğitim Kurumu’dur.