BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

ANKARA MEMORİAL HASTANESİ ZAYIF AKIM SİSTEM KURULUMLARINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Türk sağlık sektöründe uluslararası arenada bilimsel ve tıbbi başarıları ile hizmet veren Memorial Sağlık Grubu’nun projesi, 42 bin metrekarelik kapalı alan ile başkentin en büyük hastanelerinden birisi olan Memorial Ankara, 60’ı yoğun bakım ünitelerinde olmak üzere 230 yatak kapasitesi, yoğun bakım odaları, tam donanımlı 11 ameliyathane ve 63 polikliniği ile bir dünya hastanesi olarak tasarlandı. Ateksis, Memorial Hastaneler Grubu ile yangın algılama sistemi, acil anons ve seslendirme sistemi, CCTV sistemi ve kartlı geçiş sistemi olmak üzere anlaşmaya varıldı. Tüm sistemlerde Bosch marka ürünler kullanıldı.

Yangın Algılama Sistemi
Modüler yapıda olan FPA-5000 yangın alarm panelimiz, 15 loop ve 1512 adres kapasitesine sahip olacak şekilde 1 adet kullanılmıştır. Yangın algılama sistemindeki tüm ekipmanlar, adresli tercih edilmiştir. Bina entegrasyon sistemi ile tüm sistemler grafik ekran yazılımı izlenmekte ve bu sayede olası bir yangın ihbarına karşılık daha hızlı müdahale imkanı tanıyor.

Acil Anons Ve Seslendirme Sistemi
Acil anons ve seslendirme sistemi olarak Plena serisi tercih edilmiştir. Seslendirme sisteminin yapısı 30 zone kapasiteli olup tüm sisteme tek bir merkezden yönetilme imkanı sunulmuştur. Ayrıca istenilen farklı bölgelerden de sistemi kontrol etme imkanı sağlanmıştır.

CCTV Sistemi
Ankara Memorial Hastanesi, analog tabanlı bir CCTV sistemine sahip olup 230 kamera ile 24 saat kesintisiz izleniyor. Kameralar genel olarak koridorlar, asansör önleri, hastane giriş çıkış kapılarında ve otoparklar gibi stratejik yerlerde konumlandırılmıştır. Kayıt yapılacak merkezden bağımsız bir izleme noktası için matriks switcher kullanılarak bu şekilde izleme olanağı sağlanmıştır. Bina içerisindeki tüm kameraların kontrolü ve izlenebilmesi için BIS yazılımı kullanılarak diğer sistemlerle de entegrasyonu yapılmıştır.

Kartlı Geçiş Sistemi
IP tabanlı bir yapıya sahip olan kartlı geçiş sistemi hastanede genel olarak kontrol edilmesi gereken ve sadece belirli personellerin girebileceği kapılarda kullanılmıştır. Belirli kişilerin dışında girilmesi istenmeyen bölgelerde kart okuyucular kullanılarak daha güvenli bir yapı oluşturulmuştur. Yangın kaçış merdivenleri ve özel bölümler manyetik kontaklarla izleniyor. Hastanedeki sistemlerde entegrasyon olmasından dolayı BIS üzerinden sisteme müdahale etme imkanı bulunuyor.